• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Almanya Nüfusu Nekadar? - Vize Ofisi

Almanya Nüfusu

  • 11
  • 0
İçindekiler

Resmi olarak Federal Almanya Cumhuriyeti olarak tanınan Almanya; Orta Avrupa’nın egemen devleti olarak bilinir. Resmi dil olarak Almanca konuşulurken; belirli bölgelerde, Almanca lehçeleri tercih edilmektedir. Almanya nüfusu; soğuk savaş sonrasında Avrupa Topluluğu nüfusunun %23’üne sahip hale gelmiştir.

Konumu

Avrupa’nın kalbinde yer alan Almanya, birçok ülkeye deniz sınırı ile bağlıdır. Avrupa’nın 7. büyük ülkesi konumunda olan Almanya’nın başkenti Berlin’dir.

·         Orta ve Güney bölgelerinde Tuna, Main ve Ren Nehri vadileriyle kesilen ormanlık tepe ve dağlık alan bulunur.

·         Baltık ve Kuzey Denizi ile kuzeyde Danimarka ile komşudur.

·         Doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti ve güneyde Avusturya ve İsviçre ile komşu olan Almanya; batıda Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile komşu devlettir.

Orta Avrupa’da bulunan Almanya’nın güneyinde yüksek sarp dağlar bulunurken; kuzey tarafından kumluk ve dalgalı ovaları vardır.

Nüfusu

Birleşmiş Milletler verileri ve Worldometer detaylarıyla Almanya nüfusu bugün 83 milyon 995bin 154 kişidir.

·         Toplam dünya nüfusunun % 1.07’sini oluşturur.

·         Dünya ülkeleri nüfusuna göre Almanya, 19. sırada bulunur.

·         Almanya nüfus yoğunluğu km başına 623 kişidir.

·         Nüfusun % 76.3’lük bölümü kent yaşamındadır.

Almanya küresel sıralamada 2018 ve 2019 yılında 17. sırada bulunurken; 2020 yılında, 19. sırada yer almaktadır.

Gezilecek Yerleri

Almanya’nın benzersiz mimarisi ve çekici birçok yeri bulunuyor. Etkileyici bir kültüre sahip olan Almanya, ormanları, kaleleriyle gezilecek birçok yere sahiptir.

·         Berlin: Hareketli gece hayatı bulunur. Spree Nehri’nde bulunan Müzeler Adası ziyaret edilebilir. Kurfürstendamm’da alışveriş yapılabilir.

·         Köln: Kölner Dom Katedrali görülmeye değerdir. En etkileyici katedralleri görebileceğiniz Köln’de Altstadt (eski şehir), Agnesviertel ve Belçika Mahallesi görülmeye değerdir. Kasım ayındaki Köln Karnavalı kaçırılmamalıdır.

·         Romantic Road: Pitoresk manzara ve orta çağ karakterini görme fırsatı bulacağınız romantik yol’da Neuschwanstein Kalesi, Würzburg barok şehri, orta çağ kasabası Rothenburg ob der Tauber görülebilir.

·         Hamburg: Fütüristik binalardan en büyüleyici mimariye kadar görebileceğiniz Hamburg’da Elbe Nehri üzerinde bol park ve yeşil alanları ziyaret edebilirsiniz. HafenCity bölgesi kaçırılmayacak kadar göz alıcıdır.

Bu yerlerin dışında yedi tepe üzerinde kurulan belli bir karakter üzerine kurulmuş Bavyera Kasabası Bamberg, Regnitz nehrinde bulunan balıkçı evleri de görülebilir. Mosel Vadisi de üzüm bağları, yarı ahşap olarak inşa edilmiş orta çağ köyleri ve masal kaleleriyle tekrar tekrar görmek isteyeceğiniz yerler arasında yer alır.

Tarihi

Erken Almanya dönemi, düklerin ve kralların yaşadığı dönemi anlatır. Dük ve krallar tarafından yönetilen küçük devlet parçacıklarından oluşan Almanya, 1871 yılında Otto von Bismarck adındaki politikacı tarafından birleştirilerek şimdiki görünümünün ilk adımları atıldı.

19. yüzyıl sonlarında Afrika ve Asya’da koloni kurmaya çalışan Almanya Avrupa ülkelerini rakip olarak görmeye başladı.1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte savaş; İngiltere, Fransa ve Amerika lehine döndü.

1933 yılında Adolf Hitler Almanya’sı oluşmaya başladı ve 1939 yılında Polonya işgal edilerek, Hitler tarafından İkinci Dünya Savaşı başlatılmış oldu. Savaş sonrasında Almanya Doğu ve Batı olarak ayrıldı utanç duvarı bu dönemde ortaya çıktı.

1989 yılında Almanya’nın sınırlarını açması dolayısıyla soğuk savaş sona erdi. Soğuk savaşın bitmesiyle birlikte Almanya nüfusu 80 milyona yükseldi.

Konuştuğu Dil

Almanya’nın resmi dili Almanca olmakla birlikçe, çeşitli bölgelerinde Almanca lehçeleri ve farklı diller tercih edilmektedir.

·         İngilizce: Alman nüfusu içinde %50’den fazlası ana dil Almancanın dışında İngilizce dilini tercih ediyor.

·         Fransızca: Nüfusun %15 oranında bir kısmı Fransızca konuşuyor.

·         Rusça: Almanya’da nüfusun %5’i Rusça konuşurken; Almanya’daki en büyük göçmen grupları arasında Rusya bulunuyor.

·         Türkçe: Alman nüfusu ortalama 4 milyonu Türk vatandaşlarından oluşur. Nüfusun %1.8’i Türkçe konuşuyor. Bunun yanında Türkçe konuşan farklı milletler de Almanya’da yaşıyor.

Almanya’da konuşulan diğer diller de bulunuyor. Ülke kuzeyinde Batı Germen dili olan Aşağı Almanca, Kuzey Frizya bölgesinde Batı Germen dili olan Frizce konuşuluyor. Saksonya ve Brandenburg’da ise Yukarı ve Aşağı Sorbça dili konuşulmaktadır. Slav azınlık dili olan Aşağı Sorbian ise, çoğunlukla yaşlı kişiler tarafından konuşulduğu için de bu dilin kaybolma riski oldukça yüksektir.

Önemli İlleri

Görülmeye değecek şehirleriyle önemli turistik yerlere sahip olan Almanya, bölge ve nüfus bakımından, Avrupa’nın en büyük ülkelerindendir.

·         Berlin: Almanya’nın başkentidir. Ülkenin moda, kültür ve sanat merkezi olarak bilinir. Brandenburg Kapısı ve Reichstag binası görülmeye değerdir.

·         Münih: Ülkenin Alplere açılan kapısıdır. Müzeleri ve mimarisiyle baş döndürür. Oktoberfest şenlikleri kaçırılmamalıdır.

·         Frankfurt: Uluslararası havaalanıyla ünlüdür. Ülkenin ekonomi merkezi olan Frankfurt’ta gökdelenler de görülmeye değerdir. Römer belediye binası ve inşası yenilenen eski şehir kapısı görülmelidir.

·         Hamburg: Almanya’nın ikinci en büyük şehridir. Ülkenin liman kentidir ve Avrupa’nın en büyük limanlarından birini oluşturur.

·         Köln: Romalılar tarafından kurulmuş, Almanya’nın en eski şehirlerindendir.

Doğu Almanya’nın en dinamik ve enerjik kentlerinden olan Leipzig; Almanya’nın ikinci kültür ve sanat merkezidir. Dresden ise, barok mimarisini en güzel yansıtan şehirler arasında yerini alır.

Gotik kiliseleri, canlı ve rengarenk pazar meydanıyla da göz dolduran Nürnberg yanında; Almanya’nın moda şehri olan Düsseldorf, dünyanın en uzun barı olan Altstadt ile tarihi merkezini oluşturur.

Tarihi Yerleri

Kutsal Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan ve Germen kabilelerinin yurdu olarak bilinen Almanya, tarihi yerleriyle de oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir.

·         Brandenburg Kapısı: Almanya’nın yeniden birleşme sembolü olarak bilinir.

·         Trier İmparatorluk Hamamları: Almanya’nın en iyi korunan bölgesidir. Roma dışındaki en büyük Antik Roma hamamları arasında yer alır.

·         Berlin Duvarı: 87 mil uzunluğu bulunan beton duvar, soğuk savaş sembolü olarak kurulmuş ve 9 Kasım 1989’da yıkılmıştır.

·         Bruhl Sarayları: UNESCO mirası listesinde yer alır. 18.yüzyılda Köln Başpiskoposu ve seçmen Clemens August of Bavaria için yapılmıştır.

·         Schwerin Kalesi: 19.yüzyılda inşa edilmiş ve Meclenburg düklerinin evi olarak kullanılmıştır.

·         Reichstag: İmparator Birinci Wilhem döneminde yapıldı. Almanya’nın turistik yerlerinden biridir.

·         Köln Katedrali: 600 yıldan fazla sürede tamamlanmış, en etkileyici gotik katedrallerden bir tanesidir.

·         Konstantin Bazilikası: Trier Bazilikası olarak da bilinir. Antik Roma’dan kalmadır.

·         Solucanlar Katedrali: Konik kulelere sahip, kumtaşından, 12.yüzyıl boyunca kademe kademe inşa edilerek 1181 yılında tamamlanmıştır.

·         Charlie Kontrol Noktası: Doğu ve Batı Berlin’i ayırması için kurulan Berlin Duvarı’na geçiş noktası olarak kuruldu.

Almanya nüfusu 83 milyon 995bin kişiden oluşur ve en büyük şehirlerinden biri olan Berlin’de 3.3 milyon kişi yaşamaktadır. Almanya vizesi için tıklayın.

Almanya Vize Verir Mi?

Gerekli belgelerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde toparlanmasının ardından vize başvuru işlemleri başlatılabilmektedir.

Almanya Vize Ne Lazım?

Almanya vizesini alabilmek için hazırlanacak gerekli belgelerin olduğu dosyanın eksiksiz olması ve vize harç ücretinin işlemlerin başlatılmasından önce yatırılması gerekmektedir.

Avrupa Vize Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Eğer 3 ay altında vize başvurusu yapılacaksa bu süreç seyahat tarihinden en az 180 gün evvel başlatabilirsiniz ancak alınacak vize 3 ay üstü olacaksa seyahat tarihinden 90 gün önce başlatılması gerekir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp