ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Yunanistan vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Yunanistan denildiğinde akıllara lezzetli yemekleri, eğlenceli müzikleri ve sirtaki dansı gelmektedir. Bizim kültürümüze oldukça benzerlik gösteren bu ülkeye her geçen gün daha fazla vatandaşımızı turist olarak yollamaktayız. Ayrıca ülkeye sadece seyahat amacı ile değil çalışmak ya da eğitim almak için de giden çok fazla vatandaşımız bulunmakta. İşte bu gibi etkenler aslında bir ülkedeki nüfus sayısını da doğrudan etkilemektedir. Peki, sınır komşumuz olan Yunanistan nüfusu ne kadar? Bu konunun yanıtını sizler için araştırdık ve cevabı aşağıdaki alt başlıklar dahilinde paylaştık.

Yunanistan Nüfusu Kaçtır?

Bilindiği üzere genel olarak her yıl ülkelerdeki nüfus sayısı da artış içerisinde olmaktadır. Bu bağlamda veriler ve araştırmalar her geçen gün yenilenmekte ve sonuçlar bizlerle paylaşılmaktadır. Peki, son yapılan araştırmalar ışığında Yunanistan nüfusu ne kadar? Son yapılan araştırmalar doğrultusunda Yunanistan nüfusu 2021 yılı verilerine göre ülke içerisinde yaklaşık olarak 10.423 milyon kişi yaşamaktadır. Fakat bu sayı aslında pandeminin etkisinin yavaş yavaş azaldığı dönemler için geçerlidir. Yani Yunanistan nüfusu 2019 yılında çok daha yüksekti diyebiliriz.

Yunanistan Nüfusu Azalıyor?

Yukarıda Yunanistan nüfusu için bir azalma durumunun söz konusu olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni ise hepimizin bildiği üzere her ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan Covid- 19 salgınıdır. 2020 yılının başında ortaya çıktığı andan beri ülke nüfusu ve ekonomisinde baş gösteren bu hastalık aşı ile yavaş yavaş kontrol altına alınsa da ölümler halen devam ediyor.

Ancak şimdiden itibaren Yunanistan nüfusu yıllara göre artış göstermeye başlayacaktır.

Yunanistan Nüfusu Neden Az?

Yunanistan nüfusunun azalmasındaki tek neden yalnızca salgın hastalıklar değildir. Ülkede son zamanlarda evlenme oranlarında ciddi bir düşü, boşanmalarda ise artışlar görülmektedir. İşte bu durum ülkedeki doğum oranlarını da azaltmaktadır. Yalnızda İstanbul’un nüfusunun bile 14 milyon olduğu düşünülürse Yunanistan’ın nüfus politikasında çeşitli sarsılmaların meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Yunanistan Nüfus Dağılımı

Yunanistan’ın nüfus yaş ortalaması da son zamanlarda ülkeyi tatmin eden verilerden değildir. Buna göre ülke içerisindeki yaşlanma yani yaş ortalamasının artışının beklenildiğinde hızlı olduğu söylenmektedir.

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı